Telefonska številka 02 729 57 55
E-pošta

Karierna orientacija
Delo z nadarjenimi učenci
Učenci z dodatno strokovno pomočjo in učenci z učnimi težavami

Učencem, ki imajo težave pri usvajanju znanja, na šoli nudimo različno pomoč. V letošnjem šolskem letu (2023/2024) imamo na šoli 24 učencev, za katere je izdelan Izvirni delovni projekt pomoči (IDPP). V okviru tega se jim nudi pomoč na štirih stopnjah, in sicer: pomoč učitelja pri pouku, pri dopolnilnem pouku, pomoč svetovalne službe, dodatna individualna in skupinska pomoč ter pomoč zunanje strokovne ustanove. V tem šolskem letu je na novo evidentiranih devet učencev. Največ splošnih učnih težav je ugotovljenih na področju matematike (21 učencev), slovenščine (13 učencev) in prvega tujega jezika (6 učencev).

V I. vzgojno-izobraževalnem obdobju je za štiri učence iz 2. razreda in enega učenca iz 3. razreda pripravljen Izvirni delovni projekt pomoči. Ti učenci so vključeni v dopolnilni pouk slovenščine in matematike ter dodatno individualno in skupinsko pomoč, ki jo nudi učiteljica razrednega pouka. Vse učence I. vzgojno-izobraževalnega obdobja pri šolskem delu spremlja šolska svetovalna delavka, ki tudi evidentira primanjkljaje, ovire oz. motnje.

Iz II. vzgojno-izobraževalnega obdobja je v IDPP vključenih deset učencev, in sicer dva učenca iz 4. razreda, trije učenci iz 5. razreda ter pet učencev iz 6. razreda. Učenci iz 4. in 5. razreda obiskujejo dopolnilni pouk iz slovenščine in matematike pri razrednih učiteljicah. Učno pomoč iz tujega jezika (angleški jezik) pa prejemajo pri dodatni skupinski pomoči. Učenci 6. razreda so vključeni v individualno in skupinsko pomoč, kjer prejemajo pomoč pri slovenščini, matematiki ter tujem jeziku. Tudi učence II. vzgojno-izobraževalnega obdobja spremlja svetovalna služba.

Iz III. vzgojno-izobraževalnega obdobja je v program pomoči vključenih devet učencev, in sicer pet učencev iz 7. razreda, dva učenca iz 8. razreda in dva učenca iz 9. razreda. Pri dveh učencih so učitelji v lanskem šolskem letu evidentirali učne težave pri slovenščini. Učenci pri tem predmetu obiskujejo skupino individualne in skupinske pomoči. Pri osmih učencih so prepoznane težave pri matematiki. Ti učenci obiskujejo dopolnilni pouk oziroma individualno in skupinsko pomoč, ki jo izvajata učiteljici matematike. Pri prvem tujem jeziku (angleški jezik) učitelji niso evidentirali učnih težav.

V kolikor učenci z učnimi težavami ne napredujejo kljub vsem oblikam pomoči, zaprosimo za mnenje in pomoč zunanjo strokovno ustanovo (4. stopnja pomoči). Na timskih sestankih sodelujemo s Svetovalnim centrom za otroke, mladostnike in starše Maribor, ZD dr. Adolfa Drolca Maribor ter Zdravstvenim domom Ptuj.

V kolikor bomo pri učencih zasledili učne težave tekom leta, jim bomo nudili pomoč po Konceptu dela za učne težave.

Poseben program dela je pripravljen tudi za otroke priseljence. Na šoli imamo trenutno tri učence priseljence, za katere smo pripravili Individualni načrt učenja, poučevanja in sledenja učnim in drugim dosežkom. Prav tako smo te učence vključili k dopolnilnemu pouku oz. individualni in skupinski pomoči pri slovenščini, matematiki in tujem jeziku angleščini. Po potrebi jim nudimo tudi dodatne učne ure.

V letošnjem šolskem letu imamo na šoli šestindvajset učencev, ki so usmerjeni v Izobraževalni program s prilagojenim izvajanjem in prejemajo dodatno strokovno pomoč. Skupaj prejemajo 45 ur za odpravo primanjkljajev, ovir oz. motenj, 26 ur je namenjenih svetovalni storitvi. Ure opravljajo tri specialne pedagoginje. Prav tako so učenci deležni 30 ur učne pomoči. Te ure izvajajo razredni in predmetni učitelji. V začetku šolskega leta strokovna skupina za te učence izdela in potrdi Individualiziran program. V strokovno skupino, ki jo na začetku šolskega leta imenuje ravnatelj, so vključeni razrednik in izvajalci dodatne strokovne pomoči. Starši pri pripravi Individualiziranega programa sodelujejo. Skozi šolsko leto načrtujemo dva evalvacijska sestanka, in sicer ob prvem ocenjevalnem obdobju ter ob zaključku šolskega leta. Po potrebi skličemo evalvacijske sestanke tudi med šolskim letom, hkrati pa sodelujemo tudi na pogovornih urah.

Dokumentacija za otroke s posebnimi potrebami, učence z učnimi težavami ter učence priseljence je shranjena pri šolski svetovalni službi.

Tonja Lorbek